Mija kolejny rok pracy Polskiego Błękitnego Krzyża!



2016 to czas intensywnych działań na polu terapii, szkoleń terapeutów oraz mediacji. Nie brakowało też chwil spędzonych razem, jak choćby zakończone początkiem tego tygodnia spotkania wigilijne dla przyjaciół Błękitnego Krzyża.


Wraz z serdecznymi, świątecznymi i noworocznymi życzeniami chcielibyśmy podsumować ten rok i podzielić się z Wam tym, co się wydarzyło, co było naszym, ale często i Waszym udziałem w pracach Błękitnego Krzyża.

Początek roku to odkrywanie barw Dziennego Oddziału Uzależnień Behawioralnych - nowatorskiego, pilotażowego programu terapeutycznego dla osób uzależnionych od czynności. Zależało nam na opracowaniu odpowiedzi na problemy związane z nowymi uzależnieniami i wygląda na to, że się udało. Program został pozytywnie odebrany przez pacjentów, a także przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, gdyż od stycznia znów ruszamy z tym projektem. Dobrą wiadomością jest to, że z tego leczenia mogą skorzystać osoby z całej Polski, gdyż mamy możliwość zakwaterowania ich w naszym ośrodku.
Równolegle działały pozostałe formy pomocy osobom uzależnionym (chemicznie i niechemicznie), współuzależnionym oraz dorastającym w domach z problemem alkoholowym. Zgodnie z zaleceniami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wprowadziliśmy do oferty Program Ograniczania Picia dla osób pijących szkodliwie bądź ryzykownie.

Pewnie Wam wiadomo, że zależy nam na stałym poszerzaniu wiedzy i pogłębianiu kompetencji w pracy terapeutycznej. I to jest właściwie powód dla którego jesteśmy stale zaangażowani w organizację szkoleń dla profesjonalistów i tych, którzy chcą nimi zostać. Wiosna i jesień przebiegały pod znakiem szkoleń z Dialogu Motywującego (odbyło się w Warszawie), a także szkoleń z Uzależnień Behawioralnych (Hazard Patologiczny, Pracoholizm, Seksoholizm, Komputer i Internet oraz Praca z Młodym Pacjentem). Szczególnie ekscytujące było dla nas to jesienne szkolenie, gdyż w roli gospodarza debiutował Dom Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy w Pszczynie. Było to dla nas wielkie przeżycie, ale do dziś pobrzmiewa pozytywna atmosfera tamtego spotkania. Potem poszliśmy za ciosem i szkolenie dla zespołu terapeutycznego z Programu Ograniczania Picia również przeprowadziliśmy w Pszczynie.
 

Jednak nie możemy pominąć naszego zaangażowania w wydarzenie z początku czerwca! Byliśmy organizatorami IV Zjazdu Realizatorów Programów Profilaktycznych i Leczniczych Dofinansowanych z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych - “Quo vadis?”. Było to spore przedsięwzięcie, którego zadaniem było określenie dalszego kierunku rozwoju Funduszu, a także nawiązania kontaktów z realizatorami z całej polski, jak również zdobycie nowej wiedzy i wymiana dobrych praktyk. Zjazd odbył się w Katowicach, a oprócz ciekawych wykładów i wymiany doświadczeń, spędziliśmy piękny wieczór na koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.


W lipcu zakończyła się 10 edycja Studium Terapii Uzależnień w Broku. Kolejne osoby mają I etap w drodze do zostania Instruktorem Terapii Uzależnień lub Specjalistą Psychoterapii Uzależnień za sobą. Dla wszystkich zainteresowanych tą ścieżką rozwoju zawodowego, mamy dobrą wiadomość: trwa nabór na kolejną edycję studium, tym razem odbędzie się ona w... UWAGA!!! W Pszczynie! Z czego bardzo się cieszymy. Oprócz STU będziemy kontynuować szkolenia z Uzależnień Behawioralnych, a także z Programu Ograniczania Picia właśnie w Pszczynie.

Jesień również była bogata w międzynarodowe kontakty. Wizyta studyjna do Diakonie Krankenhaus w Elbingerode okazała się świetną okazją do poznania pracy kolegów z Niemiec, a także do wymiany swoich spostrzeżeń i zaprezentowania polskiego systemu odwykowego. Końcem września przyszedł czas na podróże międzykontynentalne. W Antananarywie, stolicy Madagaskaru, odbywało się Walne Zgromadzenie delegatów organizacji Międzynarodowego Błękitnego Krzyża (International Blue Cross). W tym roku było ono połączone ze 130-leciem organizacji. Udał się na nie Dyrektor fundacji lek. med. Roman Wojnar. 



 Podsumowując rok nie sposób pominąć udziału i pomocy naszych wolontariuszy i przyjaciół. To właśnie dzięki nim wiele z inicjatyw miało szansę się odbyć. Ale życie nie tylko na pracy polega, czasem trzeba odpocząć - najlepiej aktywnie! W roku 2016 Team Przyjaciół Błękitnego Krzyża dwa razy wziął udział w Bielskim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym (w kwietniu i we wrześniu) organizowanym przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów. Nasza ekipa jedzie promując aktywny i trzeźwy styl życia - życie bez używek za to celujące we własny rozwój i budowanie relacji z innymi. Oczywiście zapraszamy już dziś do udziału w rajdzie w szeregach ekipy Błękitnego Krzyża już dziś! Oprócz tego przyjaciele i wolontariusze wspierali nas w czasie pikników profilaktycznych w Bielsku-Białej (organizator Bielskie Towarzystwo Trzeźwości) i Czechowicach-Dziedzicach (organizator UM w Czechowicach-Dziedzicach) oraz innych inicjatywach. Bardzo im za to dziękujemy!



Aż przyszedł grudzień, a z nim czas spotkań, podsumowań, snucia planów na przyszłość i życzeń. W tym roku spotkaliśmy się z niektórymi z Was na wigilijkach w Bielsku-Białej (spotkanie Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień, Ośrodka Readaptacyjnego oraz Ośrodka Mediacji Błękitnego Krzyża), w Czechowicach-Dziedzicach (spotkanie Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień), w Żywcu (spotkanie Ośrodka Leczenia Uzależnień), a także w Pszczynie (spotkanie Ośrodka Psychoprofilaktyki i Domu im. Matki Ewy). Choć każde z nich co roku podobne do siebie, to za każdym razem inne, w inny sposób przeżywane, tak jak my co rok jesteśmy troszkę inni. I zawsze okazuje się, że potrzebna jest nam ta chwila zatrzymania się, pobycia razem i zastanowienia się nad mijającym rokiem i nadchodzącym nowym… Tym czasem rok dobiegł końca i nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim:


Do zobaczenia!

Comments