Mediacje rodzinne jako pomoc dla dorosłych i dzieci.



Czym jest konflikt i jak mediacje pomagają w jego rozwiązaniu?

Chociaż mediacje stają się coraz popularniejsze, w sądach nadal wolimy mieć za sobą prawników, którzy w razie czego będą dzielnie walczyć w naszym imieniu. Skupiamy się na tym, żeby wygrać i wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie z całej sytuacji. Dzieje się tak w szczególności w przypadku rozwodów, będących rezultatem poczucia krzywdy u jednej ze stron. Stara się wtedy ona zrekompensować sobie tę krzywdę poprzez robienie na złość partnerowi. Z tego powodu konflikty zazwyczaj niosą za sobą wiele negatywnych emocji i doświadczeń, których można uniknąć przy odrobinie otwartości i empatii.
Przydatne będzie wyjaśnienie sobie czym jest konflikt. Otóż jest to bardzo prosta sytuacja, w której każdy z uczestników sporu ma swoje przekonania, których broni, co jest reakcją naturalną i normalną, występującą u każdego, niestety praktycznie uniemożliwiającą obiektywne spojrzenie na sprawę, przedmiot konfliktu. Z tego względu sztuka kompromisu jest bardzo trudna, czasami niemożliwa, ponieważ każdy chce wygrać spór, nawet kosztem innych uczestników.
W takiej sytuacji mediator, który jest osobą obcą, nie związaną ze sprawą, ma możliwość bycia obiektywnym głosem zdrowego rozsądku.
Mediacje służą temu, aby każda ze stron konfliktu wyszła z niego bez krzywdy i żalu, z zadowoleniem z rozwiązania sytuacji. Polegają na rozmowie w towarzystwie mediatora, który reaguje gdy strony zaczynają się kłócić, przestają się słuchać i dążyć do kompromisu. Mediator nie staje po niczyjej stronie, a jednocześnie stara się zadowolić obydwie i doprowadzić do kompromisu. Efektem takiego rozwiązania konfliktu jest brak osoby przegrywającej i wygrywającej, a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo frustracji i chęci odwetu, który prowadzi do kolejnych sporów i (często) rozpraw sądowych.

Jaka jest rola dzieci w konflikcie i w jaki sposób mediacje stają się czynnikiem chroniącym?

Sytuacja rozwodu jest niewątpliwie sytuacją kryzysową. Partnerzy zaangażowani w sprawę często nieświadomie robią krzywdę nie tylko sobie, ale również swoim dzieciom.
Praktycznie notorycznym zachowaniem osób, które się rozwodzą jest manipulowanie dzieckiem w taki sposób, aby zrobić na złość partnerowi. Niestety takie zabiegi nie szkodzą tylko dorosłym, a także (a raczej przede wszystkim) dziecku.
Wielu dorosłych nie rozumie, że zachowanie ich dzieci, to czy są grzeczne czy nie i w jaki sposób odnoszą się do rodziców zależy prawie wyłącznie od tego jaki dostają przykład. Jeśli więc w sytuacji rozwodu rodzice dziecka nie odzywają się do siebie, ignorują się albo wręcz przeciwnie, źle o sobie mówią odbija się to na dziecku. Widoczną oznaką może być deprecjonowanie autorytetu jednego z rodziców, lekceważenie go lub reagowanie agresją na próby kontaktu. Pod otoczką tego zachowania dziecko jest jednak przede wszystkim skrzywdzone przez dorosłych, którzy świadomie lub nieświadomie doprowadzają do tego, że dziecko czuje, że musi wybierać między swoimi rodzicami.
Mediator dzięki swojej bezstronności i umiejętności zachęcania ludzi do kompromisu oraz uświadamiania im ich błędów, stara się doprowadzić do sytuacji, w której dziecko nie będzie ofiarą zachowania i konfliktu jego rodziców. Pomaga zrozumieć dorosłym ich zachowania, które mogą mieć negatywny wpływ na dzieci oraz opracować spójny plan wychowawczy i takie strategie, które pozwolą dziecku na komfortowe spędzanie czasu z każdym z rodziców.
Czas rozwodu jest trudny dla partnerów, więc zrozumiałym jest to, że są zdenerwowani jednak nie wolno zapominać o dzieciach, które nie powinny być wciągane w konflikt, lecz nie wolno o nich zapominać. Należy zadbać o ich komfort psychiczny i dać im dobry przykład szanując się nawzajem nawet w przypadku silnego konfliktu.

Comments